FRED HERSCH - BREATH BY BREATH / Turgay Kantürk

  • Paylaş:
post-title

Turgay Kantürk

turgaykanturk@gmail.com

 

FRED HERSCH - BREATH BY BREATH

Palmetto Records (2022)

Bas – Drew Gress

Davul – Jochen Rueckert

Percussion – Rogerio Boccato 

Piyano – Fred Hersch

Cello – Jody Redhage Ferber

Viola – Lois Martin

Violin – Joyce HammannLaura Seaton

 

İkonik piyanist-besteci Fred Hersch, pandemi 2020'nin başlarında dünyayı vurduğunda yeni teknolojilerin ve ileriye dönük yeni yolları erken benimseyen müzisyenlerden biriydi. Ama, şimdi hayat ve müzik yeniden birlikte yürümeye başladığından, canlı performans ve iş birliğine geri dönmeye en istekli icracılardan biri oldu, belki de ilki oldu. Ağustos ayında, bugüne kadar yaptığı en iddialı projelerinden birini kaydetmek için stüdyoya geri döndü: cazın ritmik yönelimleriyle yaylı çalgılar dörtlüsünü eşleştiren bir ilke imza attı; Breath By Breath’i yaptı.

Breath By Breath, piyanistin uzun süredir devam eden farkındalık meditasyonu pratiğinden ilham alıyor ve yeni sekiz bölümlü "Sati Suite"e odaklanıyor. Ancak albüm kesinlikle düşünsel bir derinlik ve parıltılı icralar içerse de, yalnızca keyifli bir rahatlama için ortam fonu olmaktan çok uzak - Breath By Breath'ın müziği, Hersch'in olağanüstü kariyeri boyunca yaptığı tüm çalışmalar gibi tamamen duygusal zenginlik üzerine kurulu melodileri içeriyor.

Albümde göze çarpan en önemli özellik müzisyenlerin ustalıklı icraları, benzersiz melodilerin yanı sıra zarif, özgüvenli ve atak performanslar. 

Breath by Breath'i farklı kılan, ilk kez bir albümde yaylı çalgılar dörtlüsü kullanması değil, yaylı sazlar konseptine kattığı kolaymış gibi görünen uyum ve ustalıktır.

Dörtlünün yaylı sazlarla diyaloguyla açılan albüm Begin Again adlı ilk parçayla, piyanistin üst düzey icralarına bir örnek olmakta.

Beethoven'ın dokunuşlu Awakened Heart antresi, albümdeki en coşkulu melodilerden biri kuşkusuz. Yaylı sazların açtığı yolda piyanonun kararlı yürüyüşü ve yeniden yaylılarla yapılan final dikkat çekici.

Breath By Breath’te, albümle aynı adı taşıyan parçada basçı Drew Gress bir adım öne çıkarak, eşlikten solaya uzanan yolda keyifli albüme derin bir perspektif duygusu katmakta gecikmiyor. Hersch Bach yorumlama ustalığını bu parçada sonuna dek yansıtmaktan alıkoymuyor kendini.
Monkey Mind kısa cümlelerle kurulmuş melodilerle, yaylıların ve piyanonun tınısal olanaklarından yararlanarak albüme farklı tonların bir katkısı olarak renk katıyor.
Rising, Falling’de ise davulda Jochen Rueckert’ın süpürücü tonlarla başlayıp piyanoya, tek başına bir eşlikçi katkısı sunuyor nerdeyse, zaman zaman da yaylıların melodik eşliğiyle albümün ana hatlarını gayet güzel örnekliyor.

Albümün en anlatımcı, belki de efektif parçası olan Mara, Buda’ya bir saygı duruşu, törensel bir dans parçası gibi.

Yaylı sazlar dörtlüsünün piyano, bas ve davul olmadan yorumladıkları Know That You Are ve parlak, yüksek tempolu, orta uzunluktaki melodik cümlelerle bezenmiş Worldly Winds ve Hersch’ün zirve yaptığı Pastorale’de basın ısrarcı ve takipçi eşliği, yaylıları da katılımıyla gerçek bir albüm finaline dönüşüyor.

Büyük piyanistler sayılırken adı hak ettiği sıralarda yer almayan Fred Hersch’ü tanımak için eşsiz bir fırsat sunuyor Breath By Breath.

Albüm henüz dijital ortamlarda yok ama ben size bir önceki albümünü dinlemenizi öneririm:

https://open.spotify.com/album/2pSI826dRU8Gb5NH7UxSxN?si=koU1AnjASzOEGewTy_fCtQ

 

Resimler
E-Bülten

Bültenimize abone olun ve en yeni güncellemelerimizi doğrudan gelen kutunuza alın.

Yorum Bırakın