TARU ALEXANDER ve ECHOES OF THE MASTERS / Turgay Kantürk

  • Paylaş:
post-title

Turgay Kantürk

TARU ALEXANDER ve ECHOES OF THE MASTERS 

Merhaba! Caz dünya üstündeki sınırsız yolculuğuna, türler arasında rafine bağlar kurarak devam ediyor. Geçtiğimiz iki buçuk yıl, tüm dünyada yaşanan salgın süreci, tüm sanatçılar gibi caz üreten müzisyenleri de etkiledi. Daha kişisel, daha iç hesaplaşmalara yönelik, kısıtlı kadrolarla kaydedilmiş, zaman zaman da solo çalışmalar ağırlıktaydı. 2022 herkes için umudun tazelendiği bir yıl olacak gibi görünüyor. Yeni yılın ilk caz albümleri birbiri ardına yayımlanmaya başladı bile. İşte bunlardan ilkiyle 'Merhaba' diyoruz. 

 

Echoes of the Masters - TARU ALEXANDER

Sunnyside Records (2022)

Taru Alexander - davul
Antoine Roney - tenor saxofon
James Hurt - piyano
Rashaan Carter - bas
Hanka G. – vocal

 

Taru Alexander müziğin içine doğanlardan. Babası Roland Alexander, onu 3 yaşında konserlere götürmeye başladı. Daha çocukken davulların büyüsüne kapıldı ve 13 yaşında geldiğinde babası ve bas efsanesi Reggie Workman ile birlikte performans sergiliyordu. Davulcular Rudy Collins, Andre Strobert, Walter Perkins ve La Guardia Music & Art'tan Justin DiCioccio ile çalıştı, Alexander'ı profesyonel bir davulcu olarak hayata hazırladılar. Roy Hargrove, Gary Bartz, Carlos Garnett ve daha pek çok kişinin liderliğindeki gruplarla çalışarak adını duyurdu. Yapacağı albüm kaydında kendine kimin katılması gerektiğini düşünürken, piyanist James Hurt ilgisini çekti. Çünkü Hurt, babası Roland Alexander'ın grubunun bir üyesiydi ve burada Taru ile tanıştı. Hurt ayrıca Abbey Lincoln, Sherman Irby, Russell Gunn liderliğindeki gruplarla da sahne almış bir piyanistti.

Genç Alexander, babasının ve babasının yaşıtlarının mirasını, efsanevi sanatçıların vesayeti altında yetişmiş seçkin bir müzisyenler grubu tarafından icra edilen tanınmış caz bestecilerinin eserlerinden oluşan yeni kaydı Echoes of the Masters'da (2022) kutluyor.

Albüm, Alexander'ın 1970'lerde yazdığı ve önceki neslin coşkusu ile genç neslin havası arasındaki uçurumu kapatan bir parçanın yüksek tempolu yorumuyla başlıyor; Change Up. Taru Alexander'ın davulları, dörtlüyü Roney ve Hurt'tan harika sololarla harekete geçiriyor. Thelonious Monk ve Coleman Hawkins'in “I Mean You”, klasik ezginin bu hareketli yorumu için dörtlüye konuk vokalist Hanka'yı ekliyor, ardından Buster Williams'ın ateşli bir yorumla seslendirdiği “Deception” geliyor. Babası Roland Alexander’ın, doğduğu sırada oğlu için yazdığı “Kojo Time” ve âşık olurcasına sevdiği McCoy Tyner'ın “Peresina”sı ard arda sıralanıyor. Dörtlü, parçayı tüm grup için muhteşem özellikler içeren kapsamlı bir yorumla onurlandırıyor. Sırada Wayne Shorter'ın “Pinocchio”su var; Hurt'un piyanosu ile Alexander'ın ısrarlı ritmleri yüksek tempolu bir topluluk seansına dönüşmekte gecikmiyor.

Taru Alexander yeni albümü Echoes of the Masters’la, babasına, büyük Roland Alexander'a ve geleneği gelecek nesillere aktaran muazzam müzisyenlere muazzam bir övgü sunuyor.

 

Albümü bu linkten dinleyebilirsiniz:

https://open.spotify.com/album/10iwUzwON2ZvlOaiyCXnih?si=bKuQJZMIThORRjWa-SezyQ&fbclid=IwAR0WQgYCbQADMmRzKoaSYdpK3BGCMtJZutqCtyUDbGM1IUy-fKctgEVkRzI&nd=1

 

Resimler
E-Bülten

Bültenimize abone olun ve en yeni güncellemelerimizi doğrudan gelen kutunuza alın.

Yorum Bırakın