ATİNA'NIN LEZZETİ: VARSOS / Funda Önkol

  • Paylaş:
post-title

Funda Önkol

ATİNA'NIN LEZZETİ: VARSOS

Atina’yı her ziyaret edişimde şehirdeki ilk günüme Varsos’da beni çocukluğuma yelken açtıran şahane bir kahvaltıyla başlarım. Varsos; şehrin kuzeyindeki Kifisias semtinde, bana anılarımdaki tüm lezzetleri sunan bir aile fırını. 

Metro hattı Kifisias’a ulaşmadan önce bir ziyaretçi için Varsos’a gitmek oldukça meşakkatliydi. Arabası olan bir arkadaşımı kandırmak zorunda kalırdım her zaman. Ancak metro hattının bu semte kadar ulaşması işleri kolaylaştırdı. Şehir merkezinden tek trenle yirmi dakikada ulaşılabiliyor Kifisias’a artık. Metro durağının batı yönündeki kapısından çıktığınızda, karşınıza gelen caddenin 150 metre kadar ilerisinde, solda, asla gözünüzden kaçmayacak, gözünüzden kaçsa burnunuzdan kaçmayacak Varsos.

Fırının öyküsü Osmanlı sonrası Yunan tarihinden bir esinti âdeta: 1890’da ülkenin kuzeyinde şehre göç eden Vassilios Varsos, 1892’de henüz 16 yaşındayken Atina’nın merkezinde süt ürünleri sattığı ilk dükkanını açar. 1922’de iş yerini o yıllarda alım gücü yüksek kesimin yaşadığı Kifisias’a, şimdiki yerine taşır. İkinci Dünya Savaşı’nda Alman işgali sırasında yaşanan ağır yokluk günlerinde bölge ahalisine katıksız, hijyenik süt sağlar. Ardından işi devralan oğulları ürün çeşitliliğini arttırırken, torun Konstantinos Varsos Yunanistan’a ilk Hollanda ineklerini getirir ve peynir üretmeye başlar. O gün bugün fırınlarında kendi ürettikleri kaliteli ürünleri malzeme olarak kullanmaktalar.

İş hayatında aile olmanın tuzaklarına düşmeyen Varsoslar istikrarlı büyümenin sonucu olarak zincir dükkanlarını açmaya başladılar. Avrupa’da benzer yapıdaki şirketler özellikle son yirmi, otuz yıldan bu yana markalarını yabancılara satıp, işten çekiliyorlar. Varsos, neredeyse bir buçuk asırlık geçmişinden süzdürdüğü benzersiz lezzetleriyle şimdilik yerinde dimdik duruyor.

Yolunuz Atina’ya düşerse mutlaka Varsos’a uğrayın. Karadeniz’in lezzetini alacağınız sütlü börek, anneanne sinesi sıcaklığında otlu börek, çocukluğumuzun süt kokulu kurabiyeleri, pastane işi dondurma, bol şerbetli baklava ile mest olacaksınız. Her geçen gün daha fazla yapay lezzetler bombardımanına maruz kaldığımız bu çağda, Varsos size aslında ne denli zengin bir damak yelpazesine sahip olduğumuzu ve paylaşılan bu derin mutfak zenginliğinin bile iki yakanın insanlarının kaynaşması için yeterli olduğunu hatırlatacak.

 

Resimler
E-Bülten

Bültenimize abone olun ve en yeni güncellemelerimizi doğrudan gelen kutunuza alın.

Yorum Bırakın