REWŞAN İLE / Nilüfer Perihan Kurtoğlu

  • Paylaş:
post-title

Nilüfer Perihan Kurtoğlu

REWŞAN İLE

Rewşan: Gönlümle var olabilmeyi umuyorum.

Kürtçe türkülere getirdiği yeni yorumlar kadar, kendi imzasını taşıyan şarkılarla da geniş bir seyirci kitlesine ulaşan Rewşan, Ah Le Wese, Tov ve Live Session Vol. 1 albümlerinin ardından “Mala Te Li Kere ye” adlı single çalışmasını yayınladı. Sanatçı, yoğun konser program arasında Son İnsan’ın sorularını yanıtladı.

Çocukluğunuzdan, o dönemdeki seslerden, müziğe ait hatıralarınızdan bahseder misiniz? Ailede müzisyen var mıydı?

Düğünlerde, kadın ve erkeklerin birlikte söylediği Kürtçe Serhat şarkıları hep kulağımda. Kadınlar bir bölümünü söyler, sonra erkekler başlar, karşılıklı atışırlar veya ahenk içinde, coşku ile meşk ederlerdi.. Farketmeden ezberlediğim, annemin daha çok kederliyken söylediği Erivan Radyosu stranları (türküler). Yanlarında getirdikleri keklikleriyle, üç gün üç gece dengbêjlik geleneğiyle destanlar, masallar anlatan göç yollarındaki misafir dayılarım…  Çok çocuklu bir ailede büyüdüm. Ailem sanat sever bir aile.  Eğitim almamızı isteyen bir babam ve emektar annem olduğu için kendimi şanslı addediyorum. Çocukluğumdan güzel bir hatıradır ilk enstrümanımın alınması; tembur. Keman ise, üniversite yıllarında girdi hayatıma. Ailemde enstrüman çalanlar, ressamlar var. Fakat müziği iş edinen ilk ve tek kişiyim.

Bildiğim kadarıyla oyunculuk ve psikolojik danışmanlık eğitimleriniz de var. Müzisyen olmaya, ışığınızı sahnede paylaşmaya ne zaman karar verdiniz?

Teşekkür ederim güzel görüşünüz için. Bu bir karar değildi. Doğalında gelişti her şey. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik çalışma hayatım devam ederken, kazandığımı, müzik ve tiyatro eğitimine, yani sanata yatırdım yıllarca. Sadece öyle mutlu olduğum için. Sonucun böyle olacağını açıkçası tahmin etmiyordum.

İlk albümünüzden bu yana, işini çok seven, titiz, disiplinli, sahnedeki ekibinden, giysisine makyajına kadar herşeyin mükemmel olmasına özen gösteren bir sanatçı görüyorum. Bu bana dünyaya açılmaya hazır olduğunuz hissi veriyor. Hedefiniz bu muydu?

Gördüğünüz bir yönü ile doğru. İşime titizleniyorum. İlk albümü yaptığım günden beri, bu yolculuğun kısa ve uzun vade hedeflerini konuşuruz. Bu hedeflerin içinde dünyada çalmak da var tabi. Kendi hızında seyrediyor gibi. Bir takım anlaşmalar, işbirlikleri yaptık Avrupa'da. Bakalım zaman ne gösterecek.

Şarkı seçerken gönlüme soruyorum.

 

Çok sevdiğimiz kürtçe şarkılar kadar, kendi yazdıklarınız da var repertuarınızda. Çalacağınız, seslendireceğiniz parçaları nasıl seçiyorsunuz?

Gönlüme sorarak:) Hikayeyi önemsiyorum. Söylemeyi akıl edebildiğim, derdimi, deneyimimi söze dökebildiğim şarkılarımı söylemek istiyorum. Folklore dayanırken ise, hiç kaydı yapılmamış şarkılara hevesim var. Onları arayıp, ortaya çıkarmayı yani derleme yapmayı seviyorum. Tutkuyla söylediğim bu şarkılara cevap veren, aynı duygu evrenine girdiğimizi hissetiğim dinleyiciyi görünce, o vakit değmeyin keyfime! Bütün bu emeğin nedeninin gönüle değme arzusu olduğunu birkez daha anlıyorum.

Eşiniz Hakan Gürbüz de müzisyen. Birlikte çalışmak, üretmek, sahnede olmak keyifli olsa gerek?

Eşim, en iyi dostum aynı zamanda. Şu alemin dertlerine, umutsuzluklarına karşı bana evrenin bir armağanı gibi. İyi ve deneyimli bir müzisyen, iyi bir yol arkadaşı. Albümlerimde muhteşem düzenlemelere imza attı. Sahnede birlikte çalmak, inanılmaz eğlenceli, birlikte çalışmak da, üretmek de, kıtalararası yolculuk yapmak da son derece keyifli. Bu konuda kendimi çok şanslı hissediyorum.

Samimiyet, dürüstlük…

Kimliklerin, türlerin hala ayrımcılığa, yıkıma sebep olabildiği bir dünyada yaşıyoruz. Anadilinde yazmak, söylemek, yaşamak dünyanın en doğal şeyi ama sorun edilebiliyor. Kadın olmak, kürt olmak, var olmak konusunda söylemek istedikleriniz ya da dünyaya dair değişmesini hayal ettiğiniz şeyler var mı?

Dünyanın tam da böyle bir yer olduğunu kabul edeli uzun yıllar oldu. Bunu değiştirme gücümün olmadığı da aşikar. Fakat bu garip alemin içinde, sanki bir takım nefes alacak çatlaklar var. Mesela samimiyet. Dürüstlük. Hayalim o ki; mümkün mertebe, tanımlara, öğretilen dayatmalara değil de, kendi yolunda olmaya çalışan, gönlüyle varolan biri olabilirim umarım. Yaptıklarımıza ya da yapacaklarımıza kendimizden başka bir kimsenin değer biçemeyeceği motivasyona sahip olana dek, en iyi yaptığımız şeyi yapmaya devam etmeliyiz sanırım. Benim için bu şey şimdilik müzik yapmak.

Ve son olarak yeni çalışmalar, albüm var ise öğrenmek isteriz…

Besteler yolda. Bir tanesinin mix-mastering aşaması bitti. Yayın aşamasında. Dinleyicinin bestelere ne cevap vereceğini merak ediyorum her seferinde. BGM konserini kayıt ettik. Bir Live albüm daha geliyor. ''Volume 2'' olarak yayınlarız tahmin ediyorum. Tabi yayınlamadan önce, bir kaç tekli gelecek. YouTube'ta da canlı performans videoları izlenebilecek bu konserden. Çok yakında ise ikinci Avrupa turnesinin tarihlerini açıklayacağız. Seyredelim hep birlikte bu güzel alemi...

Resimler
E-Bülten

Bültenimize abone olun ve en yeni güncellemelerimizi doğrudan gelen kutunuza alın.

Yorum Bırakın