ŞÜKRÜ KARAKUŞ: Sentez / Zeliha Demirel 

  • Paylaş:
post-title

Zeliha Demirel 

ŞÜKRÜ KARAKUŞ ve SENTEZ

Her şeyin melezleştiği çağın içinden geçiyoruz. Felsefik ve duyarlı bilgelikle katmanlı resimlerinde katmanlar arası geçişi ustaca harmanlayarak bir bütünlük ortaya çıkarır Şükrü Karakuş. Bu harmanlama belki de bir meydan okumadır, farklılaştırılmış, kutuplaştırılmış anlam ve yaşam alanına.

Kendini çoğaltan, doğurgan resimlerdir Şükrü Karakuş eserleri. Hayatın tümü için bir biçim bulma arzusudur. Bu arzuda resmin ögeleri içinde kurulan iletişimde sanki bir gramer tarafından yönetiliyormuş duygusu izleyiciye doğrudan geçer. İşaretler, imge ve simgeler hep beraber her yerdedir. Karşımızda ve etrafımızda farklı bir zaman ve mekân vardır. Önce renklerin büyüsüne kapılıp yüzeyde olan bitenle ilgileniriz. Resimlerin içine girdikçe altta herhangi bir noktada başlayıp döne döne her yeri kaplayan desen; değişen, gürleyen, bollaşan, darlaşan, döngülerle bir bütünlük halini alır. Meditasyona götüren bütünlüktür bu, alegori kurar insandan evrene. İçsel tutarlılığı yüksektir resimlerin ve duygu her zaman öne çıkarılır. İzleyici bir şey ya da şeyler aramaya devam eder baktıkça. Bazen bulur, bazen bulamaz aradığı şeylerin "şey"ini.

Galeriden çıktıktan sonra da aramaya devam eder. Böylelikle resmin içine dahil olur. Kim bilir, belki de sanatçının isteği de budur.

Şükrü Karakuş resimleri tekrarı bol aynı zamanda tekrara düşmeyen degrade çalışmalardır. Keskin geçişler ve köşeler yoktur imgelerinde, renklerinde, figürlerinde.

Çalışmalarına verdiği adlandırmalarla da onları güçlendiren sanatçı, zaman zaman bizi kaçtığımız, ürktüğümüz, korktuğumuz duygularımızla yüzleştirirken (Acayib-ül Mahlukat), zaman zaman da cennet tasviri içinde olduğumuz hissini duyumsatır (Sufi Bahçeleri).

Sergi 31 Mayıs 2022 tarihine kadar OvooArt'da görülebilir.

Resimler
E-Bülten

Bültenimize abone olun ve en yeni güncellemelerimizi doğrudan gelen kutunuza alın.

Yorum Bırakın