BİRİKTİRİLENLERİN SERGİSİ: BENİM KOLEKSİYONUM / Zeliha Demirel

  • Paylaş:
post-title

Zeliha Demirel

 

BİRİKTİRİLENLERİN SERGİSİ: BENİM KOLEKSİYONUM

"Peki insan neden koleksiyon yapar? diyordu Tülin Onat ve " Yaşadığı güzellikleri dondurmak ya da ölümsüzleştirmek için mi, etkisinde kaldığı nesneye ille de sahip olmanın getirdiği içgüdü mü? Açgözlü olmanın sonucu, istifleme arzusu mu?" diye soruyordu; Mask Koleksiyonu nu izleyici ile buluştururken.

"BENİM KOLEKSİYONUM / Sanatçıların Biriktirdikleri" başlıklı sergi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde, Erkan Doğanay küratörlüğünde izleyici ile buluştu. Sanat tarihinde bizi heyecanlandıran, Salvador Dali'nin Don Kişot serisinden baskıları ile Alberto Giacometti' nin Baskıları ve Francisco Goya gravüleri bu sergide. Ayrıca ve beni en çok da heyecanlandırıp sergiye koşturan ve Türkiye' de ilk kez bir sergide olan Marcel Duchamp baskısı.

İnsan doğası gereği biriktirme, sahip olma tutkusuyla yaşar ve bu kültürü oluşturur. Kültür insan türünün yeryüzüyle olan aşk ilişkisidir. Hepimiz çocukluktan oyuncak, kart, bilet, pul… biriktirerek ve biriktirdiklerimize değer yükleyerek büyütürüz çocukluğumuzu. Hatta "Pul koleksiyonumu göstereyim" ifadesini tepe tepe kullanıp eskitmişizdir. Peki sanatçılar ne biriktirir, neden biriktirir?

Söylenceye göre gezegen içsel alemine kaçarken imgelerini evrenin gizli köşelerine saçmıştı. Onları aramak, bulmak, diğer evrenlerle alegori kurmasını sağlamak da sanatçılara kalıyordu. Sanatçı imgelerini toplarken içeriden bir duyarlılıkla torbasına diğer sanatçıların eserlerinden ve tarihin herhangi bir kesitine tanıklık etmiş ya da edecek, hayata dair objeleri ve eşyaları da yoluna çıktıkça koyar. Ya da peşine düşer. Sanatçı kendinden önceki kuşaktan aldığı evrensel insanlık değerlerini, kendinden sonraki kuşağa aktarması gerektiğinin de farkında olarak yaşar. Ve kültür ve illaki sanat böyle oluşur, gelişir, elden ele, mekândan mekâna, zamandan zamana.

Benim Koleksiyonum sergisinde, Onay Akbaş "Hikayesi olan objeler ilgimi çekmiştir, hikayesi olan şeyleri severim" derken, bizi sanat yolculuğunda biriktirdiklerinden Alberto Giacometti Baskıları, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Avni Arbaş desenleri ile buluşturuyor. Şahin Paksoy "Arkeolojik ve Etnografik eserler topladım" der ve izleyiciyi "Türk Kahvesi Koleksiyonu'ndan kahvedanlar, cezveler, kahve kutuları, kepçeler, öğütücüler ve fincanlar ile buluşturur.

Maria Kılıçlıoğlu Baraz izleyici ile buluşan Pinokyo'sundan insanlık için şu soruyu sormasını ister: "Dünyanın daha yaşanır hale gelmesine kim engel oldu?" Balkan Naci İslimyeli "Değerli şeylerin seçilmesi, toplanması, onarılması ve hayata döndürülmesi, tahrip, kıyım ve yok etme üzerine kurduğumuz dünya düzeninde, yaratmak kadar önemlidir" der ve izleyiciyi Camaltı Koleksiyonu ile buluşturur.

Süleyman Saim Tekcan Francisco Goya' nın Goya Müzesi tarafından yapılan gravür baskılarından 12 adedini izleyici ile buluşturur. Eserler boğa güreşi sahnelerini tasvir etmektedir. Devabil Kara "Bir yaradılış serüvenine ortak olma" diyerek Marcel Duchamp ve Otto Herbert Hajek de dahil olmak üzere altı farklı sanatçının kendilerine özgü baskı teknikleriyle ürettikleri eserlerden oluşan Baskı Koleksiyonu' nu izleyici ile buluşturur.

Mahir Güven "Birçok tabak içerisinden bir tanesine âşık olursunuz" diyerek, "Ay Yıldız Yemek Tabağı Koleksiyonu ile oradadır.

“Arkadaşım Pipo” diyen Zahit Büyükişleyen "Pipo Koleksiyonu"

Yalçın Gökçebağ "Kamera, Fotoğraf Makinesi Koleksiyonu"

Selahattin Yıldırım "7 farklı sanatçının eserlerinden oluşan koleksiyonu"

"Genetik insanın hayatındaki kaçınılmaz verilerden bir tanesi" diyen Murat Germen Dijital Makale / Belge Koleksiyonu

Mehmet Günyeli "İşyeri Tanıtım Kartları Koleksiyonu"

Gürbüz Doğan Ekşioğlu "Emaye Koleksiyonu"

Gülten İmamoğlu "Ahşap Baskı Kalıpları Koleksiyonu"

Fevzi Karakoç "Şal ve Şapka Koleksiyonu"

Doğan Paksoy "Salvador Dali Baskıları Koleksiyonu"

Devrim Erbil "3 sanatçının eserlerinden oluşan Baskı Koleksiyonu".

Sergide mekanın da elverişli olmasıyla, oldukça güzel bir düzenleme ile izleyiciyle buluşuyor. Sergi salonundan çıkarken kulaklarımızda bir soru çınlaması: Sahi, siz neyi, neden biriktiriyorsunuz? Sergi 20 Nisan' a kadar görülebilir.

 

 

 

Resimler
E-Bülten

Bültenimize abone olun ve en yeni güncellemelerimizi doğrudan gelen kutunuza alın.

Yorum Bırakın