SABAHAT ÇIKINTAŞ:GİYİLEBİLİR SANAT / Zeliha Demirel

  • Paylaş:
post-title

Zeliha Demirel

SABAHAT ÇIKINTAŞ:GİYİLEBİLİR SANAT

"Sanat iyilestirir, ancak süreklilik ister" mottosuyla çalışmalarını sürdüren Sabahat Çıkıntaş, geometrik formların soyutlanmış ifade biçimleriyle kadın, cinsiyet, cinsellik, yaşam... olarak seçtiği temalarda sanat alanında eserler üretmeye devam ediyor.

Sabahat Çıkıntaş eserlerinde biçimin boş süse dayalı unsurlarını son derece bilinçli bir şekilde temizleyerek geometrik formları kullanır ve karakteristik tarzını oturtmuştur. İfade tarzı modernizmin formal ve katı dili ili ile flört halinde olsa da çoklu formların yumuşak geçişlerle işleniyor olması, renklerin birbirine her katmanda bir derece kroma ilavesi ya da eksiltmesi tam da izleyiciye istediği duyguyu aktarmasını pekiştiren unsurlardır...

Sabahat Çıkıntaş çalışmalarında dünyaya dair modern kavrayışıyla baş başa giden bir estetik duyumsanır... Süreklilik sanatçının vazgeçilmez mottosudur. Her şey başından sonuna kadar hem azdır hem de çoktur. Hiçbir şey boş değildir, boşa gitmez. Dönüştürülebilir her şeyi dönüştürür sanatçı, eserlerinde kolaj ve boya ikilisi etkin bir şekilde varlığını sürdürür.

Sergilerinde eserleriyle bütünleşen kostümler hazırlar ve onları üzerinde taşıyarak aktif, canlı enstalasyon ve sunumlar yapar. Her kostümü kendi sanat diliyle oluşturduğu birer modern heykel çalışmasıdır. Bu çalışmaları bana Alexander McQueen' in sadece giyilmesi amacıyla değil, aynı zamanda sanatsal ifade olarak kabul edilmesi niyetiyle yaptığı "Giyilebilir Sanat" formunda çığır açan performanslarını hatırlatır.

Sabahat Çıkıntaş'ın bu günlerde "Giyilebilir Sanat" başlığı ile bir sergisi devam ediyor. Sanatçının geometrik formlarla ürettiği boya, kolaj ve karışık teknik çalışmalarının bir bölümü Miss Dalida giyim firmasının desenlerinde yer aldı ve Miss Dalida' nin "Giyilebilir Sanat Koleksiyonu" oluştu. Böyle bir birliktelik yanılmıyorsam ülkemizde ilk kez yapılıyor. Miss Dalida - Mine Sanat Galerisi işbirliği ile ortaya çıkan bu fikrin biçimlendirdiği eser, giysi kombinasyonunu galeride görmek mümkün.

Yirminci yüzyılda İtalya'da başlayan, yeninin, kentsel ve endüstriyel her şeyin kullanılması olan fütürizm, sanatçıların çalışmalarının kumaşlara desen olarak aktarılması biçiminde devam ediyor. Sanatçının sanat yolculuğunda, yolunun moda ile kesiştiği durakta, sanatın moda üzerindeki etkisi bağlamında, "giyilebilir sanat ve sürdürülebilir moda" yaratıcı ifade biçimi olarak tanımlanabilir. Ve de sanatın içinden modaya bakmak... Giyinmek iletişimin tezahürü olduğuna göre, sanatçının desenleri ile kitlelere ulaşması fikri de oldukça güzel…

Sergi yaz ayları boyunca Miss Dalida x Mine Art Gallery ArtShop alanında devam edecek.

Tıpkı bir nehir gibi resim de hep hareket etmek ve değişmek zorunda, farklı ifadelerle, farklı alanlara, mecralara...

 

Resimler
E-Bülten

Bültenimize abone olun ve en yeni güncellemelerimizi doğrudan gelen kutunuza alın.

Yorum Bırakın