ANTİDOKS FRAGMANLAR I / Bora Ercan

  • Paylaş:
post-title

Bora Ercan

ANTİDOKS FRAGMANLAR I

1.1. Güneşin altında yeni bir şey yok, ama ayın altında hep yeni bir şey var. Değil mi ki güneş ortodokstur, ay heterodoks. Sular yer değiştirir, sirenler en ürkünç ilahilerini söyler, Poseidon zıpkınının ucunu sivriltir, Odysseus güvenli bir koy arar. Atlar Atina’ya İsa doğmazdan iki bin yıl önce dolunay ışığıyla kuzeyden akar. Her beş mayıs gecesi eğer hilal alev alev yükseliyorsa tutuşmaya başlar İkarya’nın doruklarına doğru kanatlı atlar, tamamlanamayan bir çocukluk rüyasıdır yer çekimine direnen. Adalar Denizi’nin dama tahtasında İkarus’un ruhu sonsuz uykudadır. Paros mermerinde Dionisos’un adımları belirir. Güneş iktidardır, ay sürekli bir başkaldırı ve varlığı dıştan içe etkileyendir: güneşe bitimsiz bir başkaldırı. Ay içten dışa taşar ve Türkçeye bir sözcük armağan eder: aysar! Aydınlığa hazır olmayanın deliliği.

1.2. Tarih kötüdür. Temize çekilmişler dahil çünkü inandığını gördükçe insan gördüğüne inanmaya başlar, açlığın çaresini açlıkta sessizliğin çaresini sessizlikte arar ki giyinmek öğretilir tüm ayrıntılarıyla, üstü örtülür doğar doğmaz sımsıkı ve ölünce kefenlenir. Ruhun hapishanesi beden değil elbisedir. Zırhlar donanmak silahlar kuşanmak kutsanır. Saklanmıyorsan saldırmaktır yaşam ya da tersi. Bir bitki gibi çıplak olmak lanetlenir. Hayvanlar gibi sevişmek! Misyonerlerin misyonu bir türlü bitmez. İşte bundandır insan mümkün olduğunca devletten uzak durmalı, kendini de en çok kendinden sakınmalıdır. Tarih ide olamayan iddir her şeyin ittir kaktır olması bundandır işte, geçmişin şizoidi bugünün paranoidi.

1.3. Tarih ağırdır. Zaman hafif. An kaostur. Hayat uçucu. Ömür belirsiz. Kaostan kaosa döner durur varlık. Ölü yıldızların ağrısıdır omuzdan düşmeyen. Coğrafyamız çok parçalı kırık, kızıl mı kızıl akar dereleri. Fay hatları hep artçı sarsıntı. Kozmos arzuyu köreltir çünkü sınırlıdır aydınlık. Sonsuzluk karanlıktadır gören göze. Belki sadece ay ışığında satori. Yaşam muhasebesinde imzasız mukavele. Habire muharebe. Dil harabe. Vakitsiz murakabe. Uygun adım üniforma. Rap rap zapturapt! Arş ileri marş geri. Barbarları bekleyen barbarlaşır. Babayı bu kadar beslersen vandallaşır. Neye istinaden bunca istinaf. Adalet bütün gaflardan nasıl da muaf. Kurbanlara özgürlük, kahrolsun ruhbanlar!

 

 

Resimler
E-Bülten

Bültenimize abone olun ve en yeni güncellemelerimizi doğrudan gelen kutunuza alın.

Yorum Bırakın