MODA SANAT MIDIR? / SON İNSAN SORDU

  • Paylaş:
post-title

SON İNSAN SORDU:

Tüm zamanların günceli ve gündemidir. En çok konu edilen olgusudur moda. Sizin kişisel hayatınızda modanın yeri nedir, moda marka tercihi midir, moda olgu olarak nitelendirilebilir mi, modayı izliyor musunuz ve moda sanat mıdır?

 

ENGİN TURGUT 

Zarafet insanın en güzel giysisidir.

Kıyametin koptuğu bir ruh, gönül giysisi giymeyi unutsa da ölüm yüzü "son insan" kıyafeti değil de nedir Allah aşkına? Kıyafet sadece yüzün altında olan değil ki? Kadıköy ki biz oraya iyi şairim Levent Karataş gibi bilir ve sesleniriz. "Kediköy" enfes semt modasıdır. Bu semtin en güzel giysisi kedilerdir. Yıllar geçse eskimez. Pardon, soru neydi? Kıymet gömleğini giyemeyenin kalbinde kıyamet patlar.

 

MAHMUT NÜVİT

Moda sanat değildir sanatla ilişkilidir. Modayla ilgileniyorum çünkü güncellenmek isterim her şeyi bilme arzusu dahilinde Ama modaya uymam Kendimi 1920-30 arasında dondurdum...

 

ZELİHA DEMİREL

Kitche düşmemiş moda sanattır, moda sürekli akışkan değişken oluşuyla da, klâsik olanla ve çağdaş olanla el ele yürüyüşüyle de, pek çok olguyu trend haline getirmesiyle de ayrıca kitleleri etkileyip, sürükleme güdüsüyle de sanattır. Modanın içinden sanata bakmak daha sağlam kabule götürür düşüncesindeyim. Kişisel hayatımda moda çok etkin değildir, performans sanatında kostümleri tasarlarken muhakkak performans kadar kostüm için de yaratıcı zihnim devrededir. Bu belki daha açıklayıcı bir cevap olabilir. Modayı izlerim.

 

SÜLEYMAN BERÇ HACİL

Dikkat etmeye ‘’çalışmıyorum’’ sanırım. Kapitalizmin insanlar üzerinde oluşturduğu hegemonyalardan birisi de değil midir moda? Ortalığa çıkıp bir anda övülen aklınıza gelebilecek her alandaki bütün ürünler bir anlamda -moda?mıdır- ve ben çağın, dönemlerin getirdiği tüm modalardan kaçmaya çalışırım. Kapitalimle ilişkilendirdiğim için elbet tercihler üzerinden ilerlediğini kabul edebilirim. Olgu olarak ise değerlendirebileceğini zannetmiyorum, takip etmiyorum. Modanın var ettiği bazı ürünleri, dönemleri geçtikten sonra sanat kategorisine -kendi algım bana böyle emrettiği için- pek tabi dahil edebilirim fakat ‘’moda olanın -şeyin- moda olduğu zaman’’ yani o ‘’anın, zamanın içindeyken’’; o, sanatsal bir meta değil yalnızca satın alınabilecek bir üründür gibi geliyor bana. 

 

MÜJDE ALGANER

Kesinlikle merakla izlediğim bir olgu. Bazen modanın varlığına güvenip aldığım, giydiğim ve denediğim birçok şey oldu. Bunların çok az kısmı geleceğe kaldı, çoğu kayboldu.

Moda, marka tercihi değildir bence. Markayı taklit etmenin bu kadar kolay olduğu bir zamanda belki de moda onu üstünde estetik bir şekilde taşıyanın ve onu diğerleriyle –yani eskiyle- de paylaşıp sentezleyebilenin oyuncağıdır. Moda markadan bağımsızdır.

Moda aslında yeni şeyler satmak için öncülerinin yıllar içinde ustaca geliştirdiği bir akım. İlhamlar eşliğinde “beynelmilel” hatta klasik bir şeyler üretmek de mümkün elbette. Abesliğe prim verildiğinde o moda bir daha ziyaret edilmez. Tarihe gömülür.

Modayı yakından izlemem. Mecbur kalınca incelerim. Uzaktan merakla bakarım. Kurbanlarına acırım. İşime gelirse kullanırım.

Moda, bence bir tür keşfediştir. Buna sanat denir mi bilmiyorum. Bir tür yeniyi deneyimletme aracı sanki. Ya da eskiyi anıp yeni diye yutturma aracı. Her türlüsü tüketimi özendirir. Farklılığı “güya” ön plana çıkartır. Bir yandan da tarih yaratır ama. Bu kısmı önemli ! Ne gariptir ki, eski fotoğraflarda gördüğümüz halimizi inceler, üstümüze başımıza bakıp ya özenir ya da güleriz . Bu tuhaf “beğeni-beğenmeyişi”  “o zamanlar modaydı” bahanesiyle bir güzel örteriz.  Beğenmediklerimizde modayı suçlar, beğendiklerimizde modayı severiz.

 

Resimler
E-Bülten

Bültenimize abone olun ve en yeni güncellemelerimizi doğrudan gelen kutunuza alın.

Yorum Bırakın